Türkiye’de sağlık hizmetlerinde bölgesel eşitsizlik derinleşiyor

Türkiye’de sağlık hizmetlerine erişimde büyük bölgesel farklılıklar yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verilerine göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, özellikle Şanlıurfa, Bingöl, Bitlis, Muş, Siirt, Hakkari, Şırnak, Ağrı, Iğdır, Mardin ve Batman gibi illerde bin kişiye düşen hekim sayısı sadece bir. Bu illerde, uzman hekim bulmak neredeyse imkansız bir hal alıyor. Buna karşın Ankara gibi büyükşehirlerde bu oran dört hekime kadar çıkıyor.

Sağlık hizmetlerinde büyükşehir-bölge farkı

BirGün’den Sibel Bahçetepe‘nin aktardığına göre, Sağlık Bakanlığı İstatistik Yıllığı ve TÜİK verileri, sağlık hizmetlerinin bölgesel dağılımındaki dengesizliği net bir şekilde ortaya koyuyor. İstanbul, 234 hastane ile en yüksek hastane sayısına sahipken, Kilis, Ardahan ve Iğdır gibi illerde hastane sayısı oldukça sınırlı.

Hekim göçü ve çalışma koşulları

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Veysi Ülgen, hekimlerin bölgede çalışmak istememesinin temel sebeplerini açıkladı. Dr. Ülgen, “Özellikle son yıllarda artan KHK ihraçları ve çalışma koşullarının ağırlığı, hekimlerin yurtdışına yönelmesine neden oluyor. Ayrıca, şiddet ve güvenlik sorunları da hekimlerin bölgeyi terk etmesinde etkili oluyor,” dedi.

Sağlıkta bölgesel eşitsizlik

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’ndan Kubilay Yalçınkaya da sağlık hizmetlerindeki bölgesel eşitsizliğin giderek derinleştiğini belirtti. Yalçınkaya, “Hekim eksikliği ve sağlık emek göçü, hastaların da sağlık hizmeti almak için başka şehirlere göç etmesine neden oluyor,” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x