Takipçi pazarı! Ücretler ne kadar?

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul – Takipçi satın almak isteyenler için internette yüzlerce ilan ve site var. İlanlarda, “Yüzde 100 Türk, aktif, organik, güvenilir” gibi ifadeler yer alıyor. Kullanılan sosyal medya platformuna göre de paket ve çeşitler sunuluyor. “0-5 dakikada teslimat ve ömür boyu garanti” vadeden siteler var. Bu sitelerde herhangi bir alışveriş sitesinde olduğu gibi paketinizi seçip sepetinize ekliyorsunuz.

BOT HESAPLAR

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, takipçi satın almanın sosyal medya hesabının güvenirliliğini zedeleyebileceği görüşünde: “Dijital çiftliklerde üretilen bot hesaplar var. Garip fotoğraflı ve isimli kişiler takipçiniz oluyor. Bu da hesabınızın güvenilirliğini zedeliyor. Gerçek kişilerin takipçi olması itibarı arttırır. Gerçek hesaplarda fiyatlar daha da artıyor.” Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Ali Murat Kırık da, “Yapay zekanın devreye girmesiyle sahte ve bot hesapları oluşturmak kolaylaştı. Sahte takipçiler, gerçek takipçiler gibi etkileşimde bulunmazlar. Bu, takipçi sayınızı artırsa da etkileşim oranınızı düşürür. Bu hizmeti satmak için kişisel bilgilerinizi isteyen siteler bulunmaktadır. Bu bilgiler, kötü niyetli kişilerce ele geçirilebilir ve hesabınız siber saldırılara maruz kalabilir” diyor.

ÜCRETLER NE KADAR?

Takipçi satan bir sitede öncelikle sosyal medya platformunu; ardından “düşmeyen takipçi, Türk kadın takipçi, yabancı garantili takipçi, beğeni, izlenme” gibi kategorileri seçiyorsunuz. Platform ve kategoriye göre ücretler değişiyor.
Instagram’da;

■ 100 bin “düşmeyen takipçi” 4 bin 800-6 bin 599 TL

■ 50 takipçi 16.90 TL

■ 300 bin beğeni 1187 TL

X’te (Twitter);

■ 50 bin takipçi 21 bin 750 TL

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x