İçişleri bakanı Yerlikaya: Çakar suç çetesi çökertildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Yalova merkezli 4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen Kafes-47 operasyonlarında, “Çakar” olarak bilinen organize suç örgütünün çökertildiğini açıkladı.

Operasyonlarda örgütün elebaşlarından Yılmaz ve Erdem Çakar‘ın da içerisinde bulunduğu sekiz kişi yakalandı. Bakan Yerlikaya, operasyonu sosyal medya hesabından duyurdu, “Suçta kibirlenenlere, halkımızın huzurunu kaçıranlara, organize suç örgütlerine ve çetelere göz açtırmayacağız. Hangi büyüklükte olursa olsun organize suç örgütlerini çökertip, tek tek kafese koyacağız” dedi.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde gerçekleşen ve Yalova merkezli Kocaeli, Sakarya, Bursa’da düzenlenen operasyonlarda Yalova’da “Çakar” olarak bilinen Organize Suç Örgütü üyesi şüphelilerin işledikleri suçlar tespit edildi.

Tefecilikten kara para aklamaya varan suç listesi

Buna göre, Altınova ilçesinde faaliyet gösteren oto lastik, petrol istasyonu, işçi servisi işletmeciliği ve çiçek yetiştiriciliği yapan şahısların bir araya gelip, suç işlemek amacıyla örgüt kurarak fahiş miktarlarda faiz karşılığında kişileri borçlandırarak “Tefecilik

Faizli borca batan esnaflara baskı kurarak borçlulara senet imzalatan çete üyelerinin, borç karşılıklarını ise bazen nakit bazen de işyerlerine ait malları, araçları, şirketleri, gayrimenkulleri cebren ve hileyle ele geçirerek “Yağma Suçunu” işledikleri, borcunu aksatan şahıslara karşı silahla tehdit, ikametin kurşunlanması, genel güvenliğin kasten tehlikeye düşürülmesi, tehdit ve hakaret suçlarını işlemek suretiyle korku oluşturdukları tespit edildi.

Operasyonlar sonucu dört adet ruhsatsız tabanca, iki adet kurusıkı tabanca, iki adet av tüfeği, çok miktarda Türk Lirası ile çok sayıda senet, çek, tapu ve dijital materyale el konuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x