Kendini Dekan Atayan, Eşini de Yüksek Lisans Öğrencisi Yapan Rektörün Liyakatsizliği Gündemde

Şırnak Üniversitesi Rektörü Abdürrahim Alkış, görevine başladıktan sadece 12 gün sonra lüks bir makam aracı kiralamak için ihale açtı. Ancak bu durum, Alkış’ın kendisini Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dekan olarak ataması ve eşini üniversiteye yüksek lisans öğrencisi olarak kaydettirmesiyle gölgede kaldı. Bu durum, eğitim kurumlarının yönetiminde etik ve şeffaflığın önemini bir kez daha gündeme getiriyor.

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/kendini-iki-…

Haziran ayında İlahiyat Fakültesi Dekanı unvanını kendisine layık gören Alkış, bu sefer de Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak kendisini atadı.

Dahası, eşini “tasavvuf” yüksek lisans programına dahil etti, bu da kendi uzmanlık alanıdır.

Yeniçağ’ın Gamze Dağ’ın haberine göre, üniversitenin açıkladığı yüksek lisans değerlendirme sonuçlarına göre Ebru Nazlı Alkış, 73,86 lisans mezuniyet notu ve 70,24 ALES puanı ile yüksek lisansa kabul edildi.

Ancak, programa giriş yapmayı hedefleyen ve kabul edilmeyen Ahmet Demir adlı öğrenci adayının merkezi sınav puanları daha yüksek olmasına karşın, üniversitenin gerçekleştirdiği bilim sınavı sonucunda toplam ortalaması, rektörün eşi Alkış’ın puanının altında kaldı.

Rektör Alkış’ın lüks makam aracının yıllık kira bedeli, devlete tam olarak 402 bin 84 TL 96 kuruşa mal oluyor.

Şırnak Üniversitesi, bu araç için yakıt ve şoför masraflarını saymazsak her ay 36 bin TL’lik bir ödeme gerçekleştiriyor.

2008 yılında kurulmuş olan Şırnak Üniversitesi’nde toplamda 630 adet akademik kadro bulunmaktadır.

Bu kadroların 325’inde aktif olarak akademisyenler görev almaktadır. Bu durum, okuldaki kadroların sadece yüzde 52’sinin dolu olduğunu gösteriyor.

Bu akademisyenler arasında 12 profesör, 31 doçent, 101 doktor öğretim üyesi, 115 öğretim görevlisi ve 66 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x