Cevdet Yılmaz: Kurtuluş Savaşı ruhu, Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek ruhtur

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Büyük Taarruz”un başladığı Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde düzenlenen “Zafer Haftası Kutlamaları”na katıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Şuhut Belediyesi Şehir Stadyumu’ndaki törende konuşma yapan Cevdet Yılmaz, Mustafa Kemal Atatürk’ü, Birinci Meclis’in üyelerini ve savaşta görev yapan tüm askerleri rahmetle yad ettiğini belirtti.

Büyük Taarruz’la ilgili son hazırlıkların Şuhut’ta yapıldığını, harekatla ilgili son emrin, bugün “Atatürk Evi” olan Hacı Veli Konağı’nda verildiğini belirten Yılmaz, Afyonkarahisar’ın güneyindeki mücadelenin, tüm dünyaya “Zillete teslim olmayacağız, yeniden ayağa kalkacak, küllerimizden doğacağız diye haykırdığını” söyledi.

‘ALPARSLAN’IN AÇTIĞI KAPIYI EMPERYALİST GÜÇLER KAPATMAK İSTEDİ’

Şuhut’tan başlayan harekatın 30 Ağustos’ta zaferle ve 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşuyla tamamlandığını dile getiren Yılmaz, “Alparslan’ın 1071’de açtığı kapıyı emperyalist güçler kapatmak istediler ama Afyonkarahisar’da kazanılan zafer, 1071’de açılan kapının kapanmayacağını emperyalistler başta olmak üzere, tüm dünyaya bir kez daha gösterdi ve ispatladı. Geçmişi böyle şanlı ve haklı mücadelelerle dolu bu aziz milletin bir mensubu olduğumuz için Cenab-ı Allah’a ne kadar hamd etsek azdır” dedi.

“101 yıl önce burada var olan o gözü kara ruh canlılığını korumakta ve o istiklale yürüyen yürekler bugün gençlerimizde, çocuklarımızda, tüm toplumumuzda çarpmaktadır” diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Büyük Taarruz’la, Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştıran yolu açmış ve ardından Cumhuriyetimizi kurmuş olmakla birlikte, istiklal ve istikbal mücadelemiz bitmemiştir. Büyük ve güçlü Türkiye yolunda önümüze çıkarılan engelleri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Milli Mücadele’deki o şuurla aşmaya devam ediyoruz. Demokrasi ve kalkınma yolunda, aynı ruhtan güç alarak ilerliyoruz. Türkiye’yi çok daha güçlü, daha müreffeh ve her alanda bağımsız hale getirmek için durmadan çalışmayı sürdüreceğiz.”

‘ERDOĞAN’IN GÜÇLÜ LİDERLİĞİNDE HAYALİ DAHİ KURULAMAYAN ZAFERLERE İMZA ATTIK’

Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “güçlü liderliğinde hayali dahi kurulamayan nice başarıya, nice zafere imza attıklarını, bir yandan asırlık ihmallerin telafisini gerçekleştirirken, diğer yandan hak, hukuk, adalet ve özgürlük alanlarında milletin mağduriyetlerini giderecek reformlar yaptıklarını” savundu.

Türkiye’nin savunma ürünlerinde dışa bağımlılığın yüzde 20’lere kadar gerilediğini belirten Cevdet Yılmaz, “Savunma sanayi sektörü, 3 bine yakın firması ve 80 bini aşkın çalışanıyla ülkemiz ekonomisine en yüksek katkıyı veren sektörlerden biri haline gelmiştir. Geçmişte paramızı vererek, birtakım ülkelerden insansız hava araçları istediğimiz zaman vermeyiz diyorlardı. Kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yaparmış. Biz de bu geçmiş tecrübelerden dersler çıkararak, çok önemli hamleler yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle, son 20 yılda öyle bir yere geldik ki artık başkalarından istemiyoruz. Aksine savunma sanayi ürünleri ihraç eden bir ülke statüsüne kavuştuk. 20 yıl önce savunma sanayinde sadece 200 küsur milyon dolar ihracat yaparken, yıl sonu itibarıyla beklentimiz 6 milyar dolar ihracattır” diye konuştu.

‘ÜLKEMİZE KURULAN SENARYILARI BÜYÜK TAARRUZ’DAKİ KARARLILIKLA YIRTTIK’

“Sınırlarımızı kuşatmak için kurulan senaryoları Büyük Taarruz’daki o kararlılıkla yırtıp attık” diyen Yılmaz, “Ülkemize yönelik çifte standartları ve hakkaniyetsiz yaptırım tehditlerini de Milli Mücadele ruhuyla yıkıp geçtik. 101 yıl önce Afyonkarahisar’da ne dediysek 101 yıl sonra bugün aynı yerde bir kez daha tekrar ediyoruz; bayrağımıza, bağımsızlığımıza, vatanımıza uzanan ellere geçit vermeyiz” ifadelerini kullandı.

“El ele, gönül gönüle verilmesiyle, Türkiye Yüzyılı’nın bir hedef olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebileceğini” söyleyen Yılmaz, “Çanakkale ruhu, Kurtuluş Savaşı ruhu Türkiye Yüzyılı’nı da inşa edecek ruhtur, o ruh milli birlik ve beraberlik ruhudur. Türkiye Yüzyılı olarak sembolleştirdiğimiz yeni dönemde hedefimiz, daha müreffeh bir Türkiye ve etrafında barış, istikrar ve refah kuşağı oluşturmuş, küresel düzeyde etkin aktör, lider bir ülke olan Türkiye’dir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x